Доповідь начальника управління праці та соціального захисту населення районної у місті ради Марчук І.П.

Сьогодні, 14 листопада, на черговій нараді з керівниками виконавчих органів районної умісті ради, про діяльність управління праці та соціального захисту населення районної у місті ради в напрямку забезпечення своєчасного та правильного призначення субсидій на житлово-комунальні послуги для населення розповіла начальник управління Марчук І.П.

Одним із актуальних питань на сьогодні є державна допомога громадянам у вигляді житлових субсидій. Система житлових субсидій в Україні запроваджена 23 роки тому і регулюється „Положенням про порядок призначення житлових субсидій”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (зі змінами та доповненнями), останні зміни внесено постановами Кабінету Міністрів України 27.04.2018р.
та 17.10.2018р.

Загалом, через нововведення, отримувачів житлової субсидії можна розділити на три категорії: ті, яким субсидія призначена автоматично; ті, яким потрібно звернутись із заявою та декларацією; ті, які втратили право на субсидію.

На виконання Постанови з травня 2018 року спеціалістами управління проведено певну роботу. В автоматичному режимі після отримання відомостей про доходи від Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України призначено субсидію на неопалювальний сезон.

Забезпечено  інформування окремих категорій одержувачів субсидій про необхідність надання нової заяви та декларації:

– орендарів житлових приміщень (будинків);

– домогосподарств, яким у попередньому періоді призначено субсидію за рішенням комісії без урахування окремих осіб із числа зареєстрованих.

Забезпечено повідомлення про не призначення субсидії на наступний період громадянам, у яких загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також після отримання відомостей від Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України про відсутність доходів у осіб, які отримували субсидію в опалювальний період 2017-2018 років, та про не сплату ними єдиного соціального внеску.

Крім того, житлова субсидія на неопалювальний період не призначена у зв’язку з отриманням від підприємств-надавачів послуг інформації про прострочену понад 2 місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Усі громадяни проінформовані про необхідність сплати заборгованості, або укладання договору про її реструктуризацію.

Сім’ям, які оформили субсидію, не надаються пільги по оплаті комунальних послуг. Тобто, особі надано право вибору – або пільга, або житлова субсидія. В літній період, без урахування опалення, значна частина сімей відмовилась від субсидії через бажання отримувати пільги.

Постійно проводяться перерахунки субсидій у зв’язку зі зміною соціальних нормативів,  через підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, встановленням індивідуальних та загально будинкових засобів обліку на послуги, верифікацію (звіркою інформації про майновий стан, паспортні дані тощо). При цьому 20% від всіх перерахунків (призупинення субсидії через борги, встановлення та ремонт засобів обліку) проводиться в ручному режимі.

Положенням визначено випадки коли житлова субсидія може призначатися як виняток, виходячи з обставин, що склалися в сім’ї, за рішенням районної комісії з питань надання населенню субсидій та соціальних допомог. Рішення комісією приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, який складається державними соціальними інспекторами управління. Упродовж поточного року на                44 засіданнях комісія розглянула 1830 питань, за 2017 рік відбулось                   52 засідання комісії, розглянуто 2440 питань.

Для виплати невикористаної внаслідок економії суми житлової субсидії для індивідуального опалення, що не перевищує вартості 100 куб. метрів природного газу або 150 кВт/г електричної енергії на початок нового неопалювального сезону, станом на 01 листопада 2018 року, управлінням прийнято 3575 заяв від одержувачів субсидії на суму 2329,1 тис грн. Вже проведено виплату невикористаної суми житлової субсидії

Упродовж  жовтня-листопада прийнято майже 4000 заяв на призначення субсидії. Найближчим часом буде проведено розрахунок житлових субсидій на опалювальний сезон 2018-2019 років.

Стосовно змін з жовтня;

Субсидія призначається з місяця звернення до кінця опалювального періоду і розраховується на неопалювальний та опалювальний сезон. Якщо субсидію на новий рік 2018-2019 рр вже призначено, то її розмір на опалювальний сезон у жовтні розраховується  автоматично, без повторного звернення з документами.

Право на субсидію мають ті родини, опалювальна, а не загальна, площа житла яких не перевищує 120 кв. метрів для квартири та 200 кв. метрів для індивідуального будинку.

З 1 жовтня 2018 року при розрахунку житлової субсидії не враховуються до сукупного доходу сплачені аліменти (за умови документального підтвердження ) та спеціальна бюджетна дотація за вирощування молодняка великої рогатої худоби, яка в рік складає до 2500 гривень за голову.

Не мають право на субсидію боржники по аліментах, які мають заборгованість понад 3 місяці

На загальних умовах субсидію можуть отримати ті громадяни, в яких є заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску з вини роботодавця.

У разі якщо член домогосподарства немає доходів, бо перебуває у складних життєвих обставинах через тривалу хворобу, або в складі домогосподарства є працездатні алко- чи наркозалежні (за наявності довідки від лікаря), онкохворі (за наявності висновку ЛКК), субсидію може призначити Комісія з питань призначення житлових субсидій.

Без обов’язкової сплати ЄСВ субсидію можуть отримати:

  • Безробітні в сільській місцевості, райцентрі, селищах міського типу
  • Безробітні в місті за умови перебування на обліку в центрі зайнятості;
  • Громадяни, які працюють за кордоном і набувають там страховий стаж , за умови  надання легалізованих  документів. Субсидію  в Україні домогоподарство, де зареєстрована така особа, має змогу отримати на загальних умовах.

На збільшену норму житла  мають право (за рішенням Комісії) особи, які отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника, особи, які отримують пенсію за вислугою років та  досягли пенсійного віку, а також ті, хто отримує державну соціальну допомогу по інвалідністі з дитинства та дітям з інвалідністю.

Зміни також стосуються сплати обов’язкового платежу. З 1 жовтня 2018 року якщо вартість фактично спожитої послуги менша обсягу обов’язкового платежу, субсидіант має право сплачувати лише вартість фактично спожитої послуги. Для прикладу, якщо розмір обов’язкового платежу за певну послугу становить 200 гривень на місяць, але домогосподарство реально її спожило тільки на 120 гривень, сплаті підлягатиме фактичний обсяг споживання, тобто 120 грн.

Управлінням постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота щодо змін у чинному законодавстві з питань соціального захисту населення через засоби масової інформації та на веб-сайті Новозаводської районної у       м. Чернігові ради.

Comments are closed.