ПАТРОНАТ

Про те, що притулки та інтернати – не найкраще місце для виховання дітей, говорять давно. Та, поки що, крім прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, альтернатив у дитини, яка опинилася без батьківської опіки, не було. Проте в Україні вирішили запровадити таке новаторство, як патронатна родина. Нове воно лише для нас – цю практику давно впровадили у багатьох країнах.
В Україні про це заговорили у благодійній організації «Партнерство кожній дитині». Кілька років тому вперше започаткували такий експеримент у Київській області. Нині там є вже сім патронатних родин, які надали допомогу 80 дітям. Кожна третя дитина повернулася до своїх батьків, а решта були влаштовані в інші сімейні форми виховання.

Чим відрізняється патронат від прийомної сім’ї?
Що таке патронат над дитиною, хто такий патронатний вихователь, якою має бути патронатна сім’я.

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та соціально-психологічна реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Термін перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати трьох місяців. Патронатний вихователь – це людина, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду та виховання дитини, чиї батьки опинилися у скрутних життєвих обставинах. Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, у якій за згоди всіх її членів, повнолітня особа, яка пройшла спеціальне навчання, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

Щодо терміну перебування дитини у патронатній родині.

– Дитина у такій сім’ї не повинна перебувати більше трьох місяців. Тобто, це може бути два місяці або три тижні, але не більше трьох місяців. Якщо за ці три місяці дитина не повертається у свою сім’ю, до біологічних батьків, за рішенням комісії із захисту прав дитини, цей термін може бути продовжений ще на три місяці. Тобто, крайній термін перебування дитини – шість місяців, але для цього потрібні серйозні підстави. І протягом цих півроку ведеться пошук або прийомної сім’ї, або усиновлювачів чи опікунів. Усе це залежить від життєвих обставин біологічної сім’ї такої дитини.

 У якому віці діти можуть потрапити під патронат іншої сім’ї?

– Під патронат може потрапити навіть грудне немовля, якщо його мама потрапила у скрутне життєве становище. Тобто від перших днів з народження і до повноліття. Хочу сказати, що часом буває таке, що з батьками або з одним із батьків щось трапляється. Наприклад, раптова хвороба або загострення хронічних захворювань й інші складні життєві обставини. А у такої мами просто немає родичів, бабусь чи дідусів, на яких можна тимчасово покласти обов’язки виховання дитини.
Не в усіх людей є родичі, які готові певний період часу займатися чужими дітьми, особливо, коли є свої. Тож ми звертаємося до батьків, щоб вони не боялися і приходили до нас самі. В житті бувають різні ситуації, тож ми готові вам допомагати. А коли все налагодиться, ваші діти повернуться у рідну сім’ю. До того ж, якщо мама у лікарні, то патронатний вихователь запросто може приходити з дитиною, щоб вона відвідувала маму.
Якщо це не якась раптова хвороба матері чи батька дитини, а залежність батьків від алкоголю чи наркотиків, то дитина, яка не отримує належного догляду і виховання, теж може бути поміщена у патронатну сім’ю. Але якщо за цей період, наприклад мама, не виконує рекомендацій працівників центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, мама не йде на співпрацю, не відвідує груп анонімних алкоголіків чи наркоманів за вимогою центру, тобто не змінюється, то тоді служба у справах дітей вирішує доцільність позбавлення батьківських прав та влаштування дитини у прийомну сім’ю.
Люди можуть звертатися до нас та в інші соціальні служби.

Батьки опинилися у скрутних життєвих обставинах, але вони мають не одну дитину, а декілька, то чи можуть ці братики чи сестрички потрапити в одну патронатну родину? 
Можливий такий варіант, коли всіх дітей з однієї родини передають у патронатну родину. Але це при умові, що патронатний вихователь сам погодиться на двох чи трьох дітей.

Упродовж багатьох років на центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді покладені такі завдання, як пошук кандидатів у батьків-вихователів та батьків для створення прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу.

Різниця між створенням прийомної сім’ї та патронатної в тому, що, наприклад, прийомну сім’ю може створити одна особа, а от вимоги саме до патронату – має бути обов’язково подружжя.

Офіційна зарплата патронатного вихователя – 8420 гривень (5 прожиткових мінімумів)
Конкретні вимоги для створення патронатної родини, які детально прописані у відповідному Законі України.

         Вимог до потенційних патронатних родин є чимало. Одна з них принципово відрізняється від вимог до прийомних сімей. Патронатний вихователь обов’язково повинен мати вищу освіту. Крім того, вихователь повинен мати відповідні житлові умови для соціально-психологічної реабілітації дитини, яку бере під свій патронат. Щодо вікових обмежень, то патронатним вихователем не може стати особа, якій менше 35 років. Для жінок вікове обмеження 35-60 років, для чоловіків – 35-65 років. Крім того, важливою умовою є те, що один із подружжя, саме той, хто буде виконувати обов’язки патронатного вихователя, має бути безробітним. Тобто, людина не має ніде працювати, щоб цілком і повністю надавати послуги патронату. Все це має бути підтверджено відповідними документами.

Патронатний вихователь буде отримувати офіційну заробітну плату від держави, а в його трудовій книжці буде відповідний запис та нараховуватиметься трудовий стаж.
Розмір грошового забезпечення у період перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя становить на місяць п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Іншими словами – 8 тисяч 420 гривень. У період між влаштуванням дітей – півтора прожиткових мінімуми, тобто 2 тисячі 175 гривень. Також на кожну дитину, влаштовану у патронатну родину, буде надаватися соціальна допомога. Вона залежить від віку дітей. Зокрема, для дітей віком до шести років така допомога становитиме 2 тисячі 456 гривень, а від 6 до 18 років – 3 тисячі 62 гривні на місяць. І ось ця сума у понад вісім тисяч гривень – це буде офіційна зарплата патронатного вихователя. Але, як вже наголошувалося, він не має права більше ніде працювати. ЦСССДМ тепер надається право перевіряти доцільність витрачання коштів, які виділяє держава. Адже грошове забезпечення буде виділятися не з місцевих бюджетів, а з державного. Сума грошового забезпечення буде збільшуватись.

Як стати патронатним вихователем

Кандидати на патронатних вихователів проходять відповідне навчання. Коли ОЦСССДМ збере групу людей, які виявили бажання стати патронатними родинами для дітей, і які надали всі відповідні документи, тоді протягом тижня будуть проводитися спеціальні навчальні семінари. Тут важливо, щоб патронатні вихователі вміли пояснити дитині, що вона перебуває у чужій сім’ї тимчасово і що вона згодом має повернутися до біологічних батьків. У цьому і є та принципова різниця між прийомною і патронатною родиною. У прийомну сім’ю дитина може потрапити у будь-якому віці і перебувати там до свого повноліття.
Семінари для потенційних патронатних вихователів будуть проводити кваліфіковані спеціалісти обласного центру, які й самі пройшли відповідне навчання та стажування у Києві за спеціальними програмами,  мають сертифікати, які підтверджують їхнє право навчати патронатних вихователів. До слова, з часом патронатні вихователі, як і прийомні батьки, проходять підвищення кваліфікації, тобто додаткові курси, щоб вдосконалювати свої знання. Крім того, для таких навчань залучаються і психотерапевти, і наукові співробітники вищих навчальних закладів з України та закордону. Після завершення курсу цього навчання, тренери роблять висновки, хто з кандидатів готовий стати патронатним вихователем.

 

  Як визначити, що людина готова до виконання обов’язків патронатного вихователя? Адже, враховуючи грошове забезпечення, ймовірно, знайдуться охочі нажитися на чужому горі.

Це делікатне питання. Наголошуємо, що кандидати у патронатні вихователі будуть дуже ретельно перевірятися. У плані, насамперед, медичному. Зокрема, кандидати мають пройти огляд нарколога, психіатра, фтизіатра. Важливо, що довідки від цих лікарів мають надати і всі члени родини, які проживають разом із кандидатом у патронатні вихователі. Також усі члени родини кандидата не повинні мати судимості, як і сам кандидат.

Процес від бажання стати патронатним вихователем, до його втілення дуже непростий. Тож сподіваємося, що той, хто на це йде, йде явно не через гроші, а швидше через щире бажання допомогти.
            Якщо люди виявляють бажання стати патронатними вихователями, свого роду співпрацювати із соціальними службами, то куди їм потрібно звертатися?

Ми зараз активно шукаємо кандидатів для створення патронатних родин у Чернігові, адже у нас таких ще немає. Тому будемо раді, коли такі охочі знайдуться. Людям потрібно приходити у наш міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Перелік документів для подання на кандидата у патронатні вихователі:
1.Заява.
2.Копія паспорта.
3.Довідка про склад сім’ї (форма №3).
4.Копія диплома про вищу освіту.
5.Копія трудової книжки (за наявності).
6. Висновок про стан здоров’я (свого та осіб, які проживають разом із ним), складені за встановленою формою.
7. Довідка від нарколога, психіатра та фтизіатра, в тому числі для осіб, які проживають з кандидатом у патронатні вихователі.
8. Довідка про відсутність судимості, в тому числі у повнолітніх членів сім’ї, які проживають з кандидатом у патронатні вихователі.
9. Документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.
10. Письмова згода на влаштування дітей до цієї сім’ї усіх повнолітніх членів сім’ї кандидата у патронатні вихователі, які проживають разом із ним, а також дітей, які досягли віку, коли вони спроможні самостійно висловлювати свою думку.

Контакти Чернігівського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді:

м. Чернігів, вул. Хлібопекарська, 24-А (приміщення ДНЗ № 54)

Працюємо з понеділка по п’ятницю, з 8.00 до 17.00, перерва з 13.00 до 14.00.

 

У 3 кварталі 2017 року ЧМЦСССДМ з даної теми мав виступи:

–         на міському телебаченні  ТРА «Новий Чернігів»

–         тричі у міському центрі зайнятості (охоплено понад 100 осіб)

–         є потенційний кандидат, особа, що має вищу психологічну освіту, дорослих дітей, власний будинок.

 

 

 

Директор Чернігівського міського центру
соціальних служб для сімї, дітей та молоді                                      Л.О.Мазур

Comments are closed.