Про діяльність органів самоорганізації населення Новозаводського району з організації благоустрою сектору приватної забудови району

       У системі місцевого самоврядування значне місце посідають органи самоорганізації населення. Саме вони відіграють важливу роль у створенні умов для залучення найширших кіл громадян до безпосередньої участі у прийнятті та реалізації рішень з питань соціально-економічного, культурного розвитку територій.
Саме через них будуються співпраця влади та населення у вирішенні окремих питань місцевого значення. Нарешті, без органів самоорганізації населення неможливо здійснювати ефективне місцеве самоврядування, так саме, як неможливо розвивати місцеву інфраструктуру без врахування очікувань, інтересів та побажань мешканців територіальної громади.

       Ст. 140 Конституції України гарантує членам місцевої громади можливість створення органів самоорганізації населення. Використовувати цю можливість для вирішення місцевих питань, чи ні – вибір самих мешканців будинків чи вулиць.

Місцеві ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна. (Ст. 14 Закону України “Про місцеве самоврядування”).
Відповідно до цих норм та ст. 13 Закону України “Про органи самоорганізації населення” у Новозаводському районі м. Чернігова на даний час діють 45 вуличних комітетів, які обслуговують біля 285 вулиць та провулків, де розташовані біля 11 тис. приватних будинків.
Для зручності мешканців району таблиця розподілу вулиць району, де створені вуличні комітети із зазначенням контактних даних діючого голови вуличного комітету, розміщена на офіційному веб-сайті районної у місті ради.
Інспектором організаційного відділу – Кравченком Валентином Даниловичем, до неї вносяться зміни при обранні голів вуличних комітетів, перерозподілі вулиць, їх перейменуванні.

       Протягом 2016-2017 років рішеннями районної у місті ради наданий дозвіл на створення семи вуличних комітетів:
Створення у 2016-2017 р.р. вищезазначених вуличних комітетів було ініційоване мешканцями у зв’язку з прийняттям міської Програми розвитку інженерно-транспортної інфраструктури приватного сектору міста Чернігова на 2016-2020 роки, тому кожен з них, на даний час, має конкретно визначене завдання з організації благоустрою території.
Вуличний комітет № 40 (селище Астра), голова якого Ігнатенко Людмила Михайлівна присутня сьогодні на засіданні, був сформований з метою участі у Програмі для будівництва централізованої каналізації. У серпні цього року рішенням виконавчого комітету міської ради були затверджені містобудівні умови. Зараз проект будівництва каналізації виготовлений та проходить технічну експертизу.
Вуличний комітет № 20 (вул. Московська), який створений для проведення каналізації, на цей час оформлює документи для проходження процедури реєстрації.Вуличний комітет № 44 (вул. Поліська, Поліський Яр) був створений для участі у Програмі з метою асфальтування ділянки проїжджої частини вулиці. Її було включено до переліку об’єктів з облаштування інженерно-транспортної інфраструктури приватного сектору міста, що співфінансуються за рахунок коштів міського бюджету. У вересні роботи з асфальтування ділянки дороги було виконано.
На жаль вуличні комітети № 34, 43, які були створені для проведення каналізації та № 42 – для асфальтування проїжджої частини вулиці, на цей час активної діяльності не ведуть.
Загалом, серед основних завдань, які виконують вуличні комітети у сфері благоустрою є: організація участі населення в проведенні робіт з благоустрою та підтриманні належного санітарного стану території приватного сектору, сприяння в укладанні угод з комунальними підприємствами на вивіз твердих побутових відходів, контроль за дотриманням графіку руху сміттєзбиральних машин.

       Завдяки співпраці вуличних комітетів з комунальним підприємством АТП-2528 станом на 01 жовтня поточного року укладені угоди з більш ніж 86-ти відсотками власників приватних будинків.
За заявками та при безпосередній участі голів вуличних комітетів протягом 2016-2017 років проведено грейдування 30 вулиць, що не мають твердого покриття та ремонт дорожнього покриття 2 вулиць, проведений ямковий ремонт асфальтового покриття 11 вулиць, проводилась обрізка та знесення аварійних дерев.
       Голови вуличних комітетів періодично залучаються до проведення рейдів з дотримання мешканцями сектору приватної забудови Правил благоустрою … м. Чернігова. Протягом 2016-2017 років організовано та проведено 15 таких рейдів. Безпосередньо на минулому тижні, за участі голів вуличних комітетів № 10 та 11, обстежувалась територія мікрорайону “Лісковиця”.
Дані цих обстежень дають можливість своєчасно виявити порушників та притягти їх до адміністративної відповідальності. За вказаний вище період, під час проведення рейдів, притягнуто до адмін. відповідальності більше 150 порушників.

       За підсумками роботи, найбільш активні голови вуличних комітетів щорічно нагороджуються грамотами Чернігівського міського голови та голови Новозаводської районної у м. Чернігові ради, щоквартально отримують дещо більші суми по Програмі сприяння діяльності вуличних комітетів в Новозаводському районі м. Чернігова.
Разом з тим є проблеми, що суттєво ускладнюють діяльність вуличних комітетів.
Тривалий час залишаються не обраними голови вуличних комітетів 14 (район вул. Рудого), № 15 (район вул. Краснодонців), № 16 (район приміського вокзалу № 2), № 22, 24 (район ”Красний Хутір”), № 30 (район вул. Пархоменка), № 38 (район “Коти”), № 39 (район “Забарівка”).

     Робота з підбору голів цих вуличних комітетів ускладнюється належним рівнем матеріального заохочення, відсутністю гарантій врахування інтересів мешканців сектору приватної забудови при прийнятті міською радою рішень у сфері благоустрою.
Слабка активність голів вуличних комітетів пояснюється й тим, що їх переважна більшість – особи старше 50 років. Соціально і політично активна молодь не бажає діяти у цій сфері, або не розуміє важливості роботи на цьому рівні, який має бути основою місцевого самоврядування.

Звичайно і депутатам потрібно більше уваги приділяти співпраці з вуличкомами, спиратися на них при вирішенні питань благоустрою та санітарного утримання території сектору приватної забудови району.
За результатами розгляду даного питання на засіданні виконавчого комітету районної у місті ради 23 жовтня 2017 року організаційному відділу ради було визначено наступні завдання:
– координувати роботу вуличних комітетів, надавати організаційно-методичну допомогу головам вуличних комітетів у здійснені ними своїх повноважень. Проводити за потреби, але не менш як один раз на два місяці семінари-наради з головами вуличних комітетів;
– до 31 грудня 2017 року вжити заходів щодо організації проведення виборів голів вуличних комітетів №№ 14, 15, 16, 22, 24, 30, 38, 39;
– з метою підвищення ролі вуличних комітетів у забезпеченні благоустрою району, організації вивозу побутового сміття з приватного сектору та забезпечення доступності цього виду послуг для населення в листопаді 2017 року провести нараду голів вуличних комітетів із залученням представників комунальних служб, розробити практичні заходи з цих питань;
– спільно з постійною комісією з питань житлово-комунального господарства, благоустрою та екології, протягом листопада 2017 року, розробити заходи щодо співпраці вуличних комітетів та депутатів районної у місті ради з питань благоустрою сектору приватної забудови району.
Контроль за виконанням цього рішення покладено на на постійну комісію з питань житлово-комунального господарства, благоустрою та екології районної у місті ради.

Comments are closed.